Sinop Boyabat Belediyesi

YAŞAYAN KÜLTÜREL MİRAS MÜZESİ

Geri
Belediye Başkanımız Sayın Şefik ÇAKICI’nın girişimleri ile başlatılan Yaşayan Kültürel Miras Müzesi,
Proje Açıklaması

YAŞAYAN KÜLTÜREL MİRAS MÜZESİ

 

   Boyabat’ın tarihine, kültürüne ve geleneksel yaşam biçimine, unutulmaya yüz tutmuş tüm kültürel değerlerimize sahip çıkılması ve tek tipleşen dünyada, kültürünü kaybeden uluslardan olmamak adına somut ve somut olmayan kültürel mirasların yaşatılması ve aktarılması amacıyla kurulmuştur.

   Müzemizde Boyabat’ın geleneksel yaşam biçimleri merkeze alınacak ve yörenin halk inançlarından mutfak kültürüne, doğumdan ölüme kadar geçiş dönemlerinden; gelenek, görenek, adet ve inançlarına, Geleneksel çocuk oyunlarından Boyabat ve Anadolu’ya özgü masal anlatma, mani, deyim, atasözü, bilmece söylemelerine kadar birçok etkinlik yapılabilecektir. Ayrıca Geleneksel el sanatları konusunda tescilli ürünümüz olan Boyabat Çemberi’ne ayırdığımız bir odamızda kültürel ifadelerin çeşitliliğini ve somut olmayan kültürel miraslarımızdan olan çember motiflerimizin anlamları ve dokuma teknikleri aktarılacaktır.

   2018 yılında çalışmalarına başlanan Yaşayan Kültürel Miras Müzesi projemiz için Boyabat Tarihi Evi uygun görülmüş ve 2018 yılı Kasım ayında gerekli restorasyon ve onarım işlemleri başlamıştır. Nisan 2020 tarihinde açılması planlanmıştır fakat Korovirüs salgınından ötürü hayat normale döndüğünde hizmete açılmış olacaktır.