Sinop Boyabat Belediyesi

"Macarın Kuyusu" Macaristan Milli Gününde Törenle Açıldı

Geri
Belediye Başkanımız Şefik Çakıcı'nın girişimleriyle, Boyabat'ımızı su ve ilk defa elektrik ile buluşturan Macar Mühendis Ajtai Albert Kovach adına su kuyusu açıldı.
23/10/2020

Belediye Başkanımız Şefik Çakıcı'nın girişimleriyle, Boyabat'ımızı su ve ilk defa elektrik ile buluşturan Macar Mühendis Ajtai Albert Kovach adına su kuyusu açıldı.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'ın davetiyle 23 Ekim Macaristan Milli Günü olmasına rağmen büyük bir incelik göstererek Boyabat'a geldi.

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Saraydüzü Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker,Türk-Macar İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Tahsin Er, AK Parti Boyabat İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve basın mensuplarının katıldığı programda.İlk olarak Belediye Binası ziyaret edildi ve karşılıklı olarak hediyeler takdim edildi. Belediye ziyareti sonrasında, 1900'lü yıllarda Boyabat'ta yaşanan kuraklık nedeniyle İlçemizde yaşanan su sorununun çözümü için Boyabat'a getirilen ve kurduğu türbinler sayesinde de Tarihi çarşımızın kısmi olarak elektriğe kavuşmasını
sağlayan Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach'ın adına Kalebağı Mesire alanında açılmış olan "Macarın Kuyusu"nun açılışı gerçekleştirildi. Burada kuyudan çıkan ilk suyu da tadan Büyükelçi teşekkür ederek duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belediye Başkanımız Şefik Çakıcı yaptığı konuşmada; "Macaristan Milli Gününde Boyabat'ı önemseyen bizleri onurlandıran Sayın Büyükelçimize candan teşekkür ediyorum. Bugünü Büyükelçim kendisi belirledi. Bugün Boyabat tarihe şahitlik ediyor. İnşallah bu kuyu ile geleceğimize güçlü bir ilişki, güçlü bir sevgi taşıyacağız" ifadelerinde 
bulundu. 

Açılış sonrasında İlçe merkezimizde yer alan Yaşayan Kültürel Miras Müzesi gezilerek bilgilendirmelerde bulunuldu. son olarak Ajtai Albert Kovach’ın Boyabat Şehir Mezarlığındaki mezarı ziyaretiyle Viktor Matis'in Boyabat ziyareti sona erdi.