Çukurhan Köyü Kalesi Ve Şelalesi

Çukurhan Köyü Kalesi Ve Şelalesi

Geri
Çukurhan Köyü’nün kuzeybatısında, yüksek bir tepenin üzerinde ve Sinop’tan gelen nehir vadilerinin ulaştığı düz yaylaların (Emiryayla, Tarmalı yaylası) güneyinde ve yaylalardan gelen bir doğal kayanın üzerinde yer alır.
Çukurhan Köyü Kalesi Ve Şelalesi

Çukurhan Köyü’nün kuzeybatısında, yüksek bir tepenin üzerinde ve Sinop’tan gelen nehir vadilerinin ulaştığı düz yaylaların (Emiryayla, Tarmalı yaylası) güneyinde ve yaylalardan gelen bir doğal kayanın üzerinde yer alır. Yüzeyi düz bir kayanın kenarlarına duvarlar örülerek yapılmış bir kaledir. Bugün sadece dik yamaçlar üzerinde birkaç sıra duvar kalıntısı bulunan kalenin içinde şu anda 97 basamağı mevcut olan bir dehliz yer almaktadır. Bu dehlizler yeraltı kültürüyle ilgili olarak yapılmıştır. Daha önce köylüler burada 250 basamak saydıklarını ifade etmektedirler. Kalede bulunan buluntular genel olarak, Helenistik ve Roma Çağlarına aittir. Demir Çağına ait bazı buluntulara rastlanmıştır. Ancak kalenin büyük bir olasılıkla an parlak döneminin Mithridates Dönemi olduğu tahmin edilmektedir. 10.10.1990 tarihinde tescillenmiştir.

Çukurhan Köyü Şelalesi; İlçe merkezine 29 km. uzaklıkta Çukurhan Köyü sınırları içerisindedir. Köyden gecen çayın üstünde Gökbögüt mevkiinde bulunmaktadır. Aynı çay içerisinde irili ufaklı birçok şelale mevcuttur. Şelaleye yaklaşık yarım saat yürüyüşle ulaşılmaktadır. Bölgede trekking, piknik, gezi ve av olanakları mevcuttur. Şelale, turizm açısından Boyabat’ın en önemli yerlerindendir. Doğal görünümü ve heybeti ile seyrine doyum olmaz bir görünüm arz etmektedir.