Çırabozan Tünelleri

Çırabozan Tünelleri

Geri
Boyabat Kalesi’nin kurulduğu kaya üzerinde kale kadar önemli bir yapı daha vardır. Bu yapıya “Çırabozan” denmektedir
Çırabozan Tünelleri

Boyabat Kalesi’nin kurulduğu kaya üzerinde kale kadar önemli bir yapı daha vardır. Bu yapıya “Çırabozan” denmektedir ve tünel ile dehlizlerden oluşmaktadır. Bu tünel kalenin kuzey yamacındaki bir kaya yarığından çay seviyesinin altına kadar inmektedir. Bu tünel kale yapımından daha sonra açılmıştır.

Boyabat İlçe merkezinde Gazidere Çayı’nın doğu cephesinde yamacın zirvesinde yer alan kalenin kuzeybatı yamacında tamamen ana kayanın oyulmasında oluşturulmuş bir kaya tüneli bulunmaktadır. Aynı tünelle bağlantılı ve kalenin güneybatı yamacındaki zirvesine ulaşan bir başka kaya tünelinde 2005 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Benzeri kaya tüneli kalıntılarının bir kısmı kuzeybatı ve güneybatı yamacında yer almaktadır.

Boyabat kalesi Çırabozan Tünelleri uzun süre içi toprak dolu olarak kapalı kalmış, 2007 yılında Boyabat Belediyesi’nin kale restorasyon ve çevre düzenlemesi kapsamında içerisindeki toprak boşaltılarak aydınlatılmış ve turizmin hizmetine sunulmuştur. Boyabat turizmi için son derece önem arz eden tüneller ziyarete açılmıştır.