Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Geri
Birbirine yakın 3 ayrı vadide yer alan kayalıklar; 30-40 metre yüksekliğinde olup, 4-5-6 köşeli sütunlardan oluşmaktadır
Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Birbirine yakın 3 ayrı vadide yer alan kayalıklar; 30-40 metre yüksekliğinde olup, 4-5-6 köşeli sütunlardan oluşmaktadır. Üstten bakıldığında çokgen görünümlü blok taşlar bir arı peteği şeklinde çokgen görünümlü, karşıdan bakıldığında ise yan yana dizilmiş ince uzun prizmal gövdeli blok taş yığını şeklindedir. Jeolojik oluşumu ile ilgili Maden Tetkik Araştırma Enstitüsü ve 9 Eylül Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda genç döneme ait yaklaşık 3-5 milyon yıl yaşında olduğu sonucuna varılmıştır. Ülkemizin 106. tabiat anıtıdır.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı; her mevsim ayrı bir güzeldir elbette ama çiçeklerin açtığı Mayıs ayında farklı bir güzelliğe bürünmekte ve yürüyüş yapmak ayrı bir keyifli olmaktadır.

Burası sit alanı ilan edildikten sonra turizme açıldı ve doğa yürüyüşü sporları çok moda. Vadinin sonunda Bazalt Kayaları arasından akan şelaleyi görmenizi öneriyoruz.

Ayrıca mesire alanlarında piknik yapma olanakları da mevcut.

Ayrıca her yıl düzenli olarak yapılan “Tarihten Doğaya Bahar Yürüyüşü” etkinliğine katılabilirsiniz. 07 Mayıs 2017 tarihinde yapılan yürüyüşte 12 kilometrelik yol katedilmiştir.

Bazalt Kayaları Tabiat Anıtı Kurusaray Köyü, Harun Çayı Mevkiinde olup; 

Araç İle: Boyabat’taki Bazalt Kayalıklarını anayol üzerindeki tabelalar vasıtasıyla bulabilirsiniz. Anayoldan yaklaşık 15 km içeride yer alan bazalt kayalıklarının bulunduğu bölgeye doğru yaklaştığınızı, çevrede yer yer karşılaşabileceğiniz bazalt kayalıklarından anlayabilirsiniz. Eğer yolunuzu kaybederseniz Kurusaray Köyü’nü bulun. Bazalt
Kayalıkları Tabiat Anıtı, Kurusaray Köyü’nden 2,5 km uzaklıkta.